Egeli akademisyenler “Gençler İçin Dijital Okuryazarlık Eğitimi” verecek

Ege Üniversitesi (EÜ) ile Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında, ilçedeki okullarda eğitim gören ortaokul ve lise öğrencilerine, “Gençler İçin Dijital Okuryazarlık Eğitimi” verilmesine yönelik protokol imzalandı. EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversite olarak eğitime katkıda bulunmaktan mutluyuz, bu protokolün üniversitemize ve öğrencilere hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Ege Üniversitesi (EÜ) Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi ve Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında EÜ Rektörlük hizmet binasında protokol imza töreni yapıldı. Törene, EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Canan Fisun Abay, Prof. Dr. Kutsal Turhan, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa, Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadir Kadıoğlu, akademisyenler ve proje kapsamına alınan okul müdürleriyle proje ekibi katıldı. Ülke ve topluma hizmet etmek için yeni projeler hayata geçirdiklerine dikkat çeken Rektör Budak, protokol kapsamında, EÜ Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi öğretim elemanlarının, ortaokul ve lise çağındaki gençlere “Gençler İçin Dijital Okuryazarlık Eğitimi” vereceğini belirtti.

“Öğrenciler siber tehlikelere karşı bilinçlendirilecek”

Rektör Budak imzalanan projenin, gençlerin teknolojik araçlardan gelebilecek tehlikelerin farkına vararak bilinçlendirilmelerinin ve bu teknolojilerden gelen yoğun siber mesajları çözümleme ve anlamlandırma becerilerinin gelişmesine yönelik olduğunun altını çizdi. Eğitim seminerleri öncesi öğrencilerin dijital okuryazarlık düzeylerini ölçen bir anket çalışması da yapılacağını kaydeden Prof. Dr. Budak, “Öğrencilere bu okuryazarlığın nasıl ve neden gerekli olduğu ve teknolojik araçlardan gelen tehlikelerin neler olduğu hocalarımız tarafından açıklanacak. Bununla beraber hocalarımız, dijital oyunların şiddet dolu anlatı yapıları ile dijital bağımlılık, gençlerin maruz kaldığı siber zorbalık, dijital teknolojiyi güvenli ve yetkin kullanmanın ipuçları, yaratıcılığa dayalı dijital içerik üretimlerinin nasıl olması gerektiği konularında da bilgilendirme yapacak. Ayrıca bu işbirliği sayesinde öğrencilere geleceğin teknolojileri ve meslekleri de tanıtılarak dijital okuryazar birey olma konusunda farkındalık yaratacaklar. Ege Üniversitesi 206 üniversite içerisinde akademik, eğitim, öğretim ve araştırma anlamında 4. sırada yer alan büyük bir üniversite. Üniversite olarak, Valiliğimiz ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz gibi birçok devlet kurumumuzla eğitime ve topluma katkıda bulunuyoruz. Ege Üniversitesi olarak eğitime katkıda bulunmaktan mutluyuz, üniversitemize ve öğrencilere hayırlı olmasını dilerim” diye konuştu.

Dijital ortamın doğru kullanılmasına yönelik eğitim verilecek

Medya okuryazarlığı ve dijital okuryazarlığı konusunda seçilen okullarda öğrencilere yönelik bir çalışmanın yapılacağını belirten Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadıoğlu, “Çocuklarımıza bilgisayarın, dijital ortamın ve medya okuryazarlığının doğru kullanımı konusunda üniversitemiz bize destek verecek. Başta Sayın Rektörümüz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Proje kapsamında, Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen toplam 10 okulda, yaklaşık bin 500 öğrenciye “Dijital Okuryazarlık” eğitimi verilecek.

Egeli akademisyenler “Gençler İçin Dijital Okuryazarlık Eğitimi” verecek” için bir yorum

  • 25 Mart 2019 tarihinde, saat 10:06
    Permalink

    Gerçekten taktir ediyorum. Sizleri yakından takip etmek beni mutlu ediyor. Önemli konulara önemli adımlar atıyorsunuz. Teşekkürler.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir