Ege Üniversitesi’nde okudu, şimdi ülkesinde Devlet Gümrük Komitesi Başkanı

Ege Üniversitesi,  Türkiye başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde gerek devlet gerekse özel kurum ve kuruluşlarında önemli mevkilerde görev yapan mezunları ile dikkat çekiyor. İş, sanat, siyaset, bilim, akademi,  müzik ve spor alanlarında elde ettikleri başarılarla Ege Üniversitesinin ve uluslarının göğsünü kabartan “Uluslararası Ege Mezunları” ülkelerinin geleceklerini inşa ediyor. Azerbaycan’dan Türkiye’ye gönderilen ilk öğrenciler arasında yer alan Azerbaycan Devlet Gümrük Komitesi Başkanı Sefer Mehdiyev de bu isimlerden biri. Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden 1998 yılında mezun olan Mehdiyev, bugün bakanlık düzeyinde bir kurum olan Devlet Gümrük Komitesini yönetiyor.

 Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra başlatılan Büyük Öğrenci Projesi sayesinde Türkiye’de okuma fırsatı bulan Azerbaycanlı Sefer Mehdiyev, şimdi ülkesine Devlet Gümrük Komitesi Başkanı olarak hizmet ediyor. Büyük Öğrenci Projesi kapsamında Türkiye’ye öğrenci gönderen ülkelerin başında bulunan Azerbaycan’da, devlet bursu ile Türk üniversitelerinde eğitim gören mezunlar kamuda ve özel sektörde önemli mevkilerde görev yapıyor. Mezun olduktan sonra 1999’da girdiği Devlet Gümrük Komitesinde çeşitli görevler üstlenen Mehdiyev, 2004’te kurumun başkan yardımcılığına kadar yükseldi. Mehdiyev, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından 23 Nisan 2018’de Devlet Gümrük Komitesi Başkanı olarak atandı.

“Türkiye’de aldığım eğitim, kariyerimde bana kapı açtı”

Öğrencilik anılarını ve Türkiye’de aldığı eğitimin hayatına katkılarını AA muhabirine anlatan Mehdiyev, merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in girişimleriyle Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti için ayrılan kontenjandan yararlanarak Türkiye’de eğitim alma şansı elde ettiğini söyledi. Türkiye’de üniversite okumanın, o dönem Azerbaycanlı her gencin arzusu olduğunu belirten Mehdiyev, Türkiye’de Sovyetler Birliği’nin son yıllarındaki bozulmuş eğitim sisteminin aksine tam şeffaf bir eğitim sistemiyle karşılaştıklarını kaydetti. Mehdiyev, eğitiminin daha ilk yılında bilgi ve birikim açısından çok daha iyi duruma geldiğini ifade ederek “Tatilde memlekete döndüğüm zaman lisedeki sınıf arkadaşlarımla görüştüm. O zaman farkına vardım ki dünya görüşü ve bilgi açısından ben o arkadaşlardan üstün durumdayım. Bunu da sadece bir yıllık Türkiye eğitimi sayesinde elde ettim” dedi.

Başarının elde edilebilmesi için doğru eğitimin şart olduğunu vurgulayan Mehdiyev, “Türkiye, vatansever olarak yetişmemizde büyük katkı sağladı. Türkiye’de aldığım eğitim, hayatımda büyük ilerleme kaydetmemde yardımcı oldu, bugünkü makama ulaşmamda, kariyerimde bana kapı açtı, hayata bakışım değişti” dedi.  Mehdiyev, bazı okul arkadaşları ve hocalarıyla hala iletişim halinde olduğunu, bazen bir araya geldiklerini ve o “geçmiş zor ama aynı zamanda da güzel” anları yeniden hatırladıklarını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir