EÜ’de “Üniversitede ve İş Yaşamında X, Y ve Z Kuşakları” paneli gerçekleştirildi

Seda Ay-Sümeyye Akdağ-Sümeyye Ural- Bartu Aysu

İZMİR (Ege Ajans)- Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezinde “ Üniversitede ve İş Yaşamında X, Y ve Z Kuşakları” paneli gerçekleştirildi. Programa akademisyenler ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (EGESEM) tarafından düzenlenen panel; Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan ve EGESEM Müdür Vekili Doç. Dr. Arife Karadağ’ın açılış konuşmaları ile başladı.   

Programın açılışında konuşan Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan; x, y ve z olarak sembolleştirilen üç ayrı kuşağın kendine göre yetişme tarzı, eğitim düzeyi ve beklentilerinin olduğunu, ortaya çıkan bu farklılıkların iş yaşamındaki yansımalarının iyi değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

EGESEM Müdür Vekili Doç. Dr. Arife Karadağ ise toplumsal kalkınmanın temel dinamiğinin gençler olduğuna değinerek bu kadar geniş bir yelpazede, birbirinden farklı özelliklere, deneyimlere ve birikimlere sahip bu gençlerin nasıl tanımlanacağı, nasıl daha verimli değerlendirileceği ve ülke kalkınmasında nasıl temel itici güç haline getirileceği konusunun giderek daha fazla önem kazandığını dile getirdi.  Farklı deneyimleri, bakış açıları, yaşama ve çalışma biçimleri birbirinden farklı bu kuşakları doğru okuyabilmek, anlayabilmek ve en önemlisi doğru değerlendirmek adına yapılacak her çalışmanın son derece değerli olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Karadağ, “EGESEM’in düzenlediği ‘Üniversite ve İş Yaşamında X, Y ve Z Kuşakları’ konulu bu panelin iyi bir deneyim olmasını umuyoruz” diye konuştu.

Panel kapsamında moderatörlüğünü Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan’ın yaptığı   “Lisans Eğitimi ve İş Yaşamında X,Y ve Z Kuşakları” oturumunda EÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Makbule Başbay “Eğitimde Alternatif Yaklaşımlar”, EÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Yüncü “Yeni Kuşakları Anlamak” ve EÜ Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Uzman Psikolog Eda Keser Açıkbaş “X,Y ve Z Kuşaklarının Gelişim Serüveni” konulu sunumları yaptı.

Panelin ikinci bölümünde ise Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan’ın moderatörlüğünü yaptığı “Lisansüstü Eğitim ve İş Yaşamında X,Y ve Z Kuşakları” oturumu gerçekleştirildi. Oturumda EÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Fırat Samsar “Yükseköğretimde Öğretim Teknolojileri” EÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yılmaz Tonbul “Lisansüstü Eğitimde Değişimler” ve Polisac Yönetim Kurulu Üyesi Eğitim Yöneticisi ve Psikolojik Danışman Hakan Susuz “Yeni Kuşaklar Yeni İnsan Yönetimi” başlıklı konuşmaları yaptı.

Program “Eğitim, İletişim ve Paylaşım” konularında yapılan tartışma ile sona erdi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir