Türkyılmaz, “Kadınlarımız toplumun can damarı, kalbi, ruhu ve beyni oldu”

   Ege Üniversitesi’nde “Milli Mücadelede Türk Kadını” konferansı düzenlendi

Türkyılmaz, “Kadınlarımız toplumun can damarı, kalbi, ruhu ve  beyni oldu”

Şahin Öztürk – Melek Özdemir

İZMİR (Ege Ajans) – Ege Üniversitesi(EÜ) “Cumhuriyet ve Atatürk Günleri” kapsamında etkinlikler düzenlenmeye devam ediyor. Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Konferans Salonu’nda,  “Milli Mücadelede Türk Kadını” konulu konferans gerçekleştirildi. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü  Öğretim Görevlisi Zeynep Türkyılmaz’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansa  Ege Üniversitesi  Su Ürünleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Uğur  Sunlu,  Dekan Yardımcısı  Doç. Dr. Tolga Dinçer, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Milli Mücadele Dönemi’nde Türk kadınları ve Atatürk’ün  Türk  kadınlarıyla  olan  iletişiminin önemine değinen Öğretim Görevlisi Türkyılmaz, o dönemdeki  kadın cemiyetlerine, mitinglere ve kahraman Türk kadınlarının  yaptığı fedakarlıkları anlattı. Öğretim Görevlisi Türkyılmaz, “Yeni Türk devletinde  kadınlarımız çalışma hayatıyla, eğitim hayatıyla toplumun can damarı, kalbi, ruhu, beyni oldu” dedi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim, ekonomi başta olmak üzere her alanda kadınlara verdiği önemi ve toplumda kadınların görünürlüğünün artırılmasında öncü olduğunu belirten Öğretim Görevlisi Türkyılmaz, Atatürk’ün ‘Dünya üzerinde gördüğünüz her şey kadın eseridir’ sözüne vurgu yaptı.

Konuşmasına,  Atatürk’ün Ben dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir ulusunda Anadolu kadınından daha çok çalıştım, daha fazla emek verdim diyemez’ sözüyle devam eden Öğretim Görevlisi Türkyılmaz “Kadınıyla, erkeğiyle daha ismini söyleyemediğim birçok kahramana teşekkür ediyorum ve Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla ve minnetle anıyorum” diye konuştu.

Konferansın sonunda kısa bir konuşma yapan Su Ürünleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Uğur  Sunlu,   Öğretim Görevlisi Zeynep Türkyılmaz’a  “Teşekkür Belgesi” verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir