“Doğadan Yorumlar” sanatseverlerle buluştu

   Pınar Tokat/ Taylan Kandemir

İZMİR ( Ege Ajans)- Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezi’nde “Doğadan Yorumlar” adlı kağıt sergisi,  sanatseverlerle buluştu.

Sergide, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Tezhip Ana Sanat Dalı Öğrenim Görevlisi Tülin Adanır’ın, doğal kağıt üzerine yaptığı çalışmaları yer alıyor.

Ege Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen sergide, eğitimin ve uygarlığın gelişmesinde önemli bir malzeme olan kağıt ve parşömenin bir arada sunulmasıyla oluşturulan eserler yer aldı. Doğal kağıt üzerine 23 çalışma gerçekleştirdiğini belirten Öğr. Gör. Tülin Adanır, “Bu çalışmalarım özellikle doğal malzemeler; bitki lifleri, atık kağıtlar ve doğal boyalardan elde edilmiştir. Ayrıca, doğal kâğıt üzerine su bazlı boyalar ile airbrush çalışmalarından oluşmaktadır” dedi.

Kurutulmuş çiçekler, bitki çayları ve toprak boya malzemeleriyle doğanın kağıtla bütünleştiği sergi 30 Ekim’e kadar devam edecek.

Tülin Adanır Kimdir?

İzmir’de1961 yılında doğan Adanır,  1989-1993 öğretim yılları arasında DEÜ GSF Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü Tezhip Ana Sanat Dalı’nda lisans eğitimini tamamladı. 1993 yılında Tezhip Ana Sanat Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1998 yılında DEÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı programında yüksek lisans eğitimi aldı. 1999 yılında sanatta yeterliğe başlayan Adanır, 27 Ağustos 2001 tarihinde Tezhip Ana Sanat Dalı’na öğretim görevlisi olarak atandı. 13 Eylül 2018 tarihinde sanatta yeterliliğini tamamladı. Halen Tezhip Ana Sanat Dalı’nda öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Çeşitli ulusal ve uluslararası yayınları olup, karma ve grup sergilerine katılmış, Ocak 2017’de ABD Missouri eyaleti St. Louis şehrinde “Doğal Kağıt Yapımı ve Altınlı Kağıtlar” kişisel sergisini açmıştı.

 

“Doğadan Yorumlar” sanatseverlerle buluştu” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir