Prof. Dr. Budak, “Ege Üniversitesi diploması sizlere her zaman bir avantaj sağlayacak”

EÜ Edebiyat Fakültesi 2017-2018 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni

Prof. Dr. Budak, “Ege Üniversitesi diploması sizlere her zaman bir avantaj sağlayacak”

Asena Karcıer- Semi Tektaş- Yaşar Karabodur

  İZMİR (Ege Ajans)- Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, 2017-2018 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni, Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kampüs Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Mezuniyet törenine, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan,  Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Eşref Abay, akademik ve idari personel ile öğrenciler ve aileleri katıldı.

Törende konuşan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Bir eğitim-öğretim yılını geride bırakmanın heyecanını ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Tabi, uzun yıllar hizmet ettiğim üniversitemde ben de rektör olarak ilk akademik yılımı tamamladığım için ayrıca heyecan duyuyorum. Edebiyat Fakültemiz, kurulduğu 1976 yılından bu yana 17 bin 291 mezun verdi. Bugün fakültemizin 14 bölümünden 750 genç Egeliyi mezun ediyoruz.  Fakültemizden bu yıl mezun olan öğrencilerimizin her birini tebrik ediyorum” dedi.

Başarılar ve ilklerle dolu bir dönemi birlikte çalışarak bitirmenin gururunu yaşadıklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Budak, “Sanattan spora, tıptan sanayiye, edebiyattan ziraate birçok alanda önemli başarılara imza attığımız çok verimli bir yılı geride bıraktık. Ege Üniversitesi ailesi olarak yıl boyunca akademik ve idari personelimizin gerçekleştirdiği gayretli çalışmaların meyvelerini bugün mezunlarımızı vererek kutluyoruz” diye konuştu.

Ailelere seslenen Rektör Prof. Dr. Budak, “Bugün, sizler adına da gurur dolu bir gün. Nice emeklerle, fedakârlıklarla büyütüp okuttuğunuz evlatlarınız üniversiteden mezun olup sizlere hayatlarının en değerli hediyelerini veriyorlar. Bir baba olarak sizleri çok iyi anlıyorum. Ege Üniversitesi ailesine emanet ettiğiniz çocuklarınız için gerek eğitim, gerek sosyal ve kültürel alanda iyi ortamlar oluşturduk.  Sizlere, böylesine pırıl pırıl değerler yetiştirip ülkemize kazandırdığınız için teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

“Kendinize akılcı hedefler koyun”

Rektör Prof. Dr. Budak, “Bugün hepiniz “Egeli” olmanın ayrıcalığını yaşayarak mezun oluyorsunuz. Unutmayın ki, buradaki anılarınız yaşam boyu gülümseyerek anlatacağınız hikâyeler olarak akıllarınızda kalacak. Türkiye’nin en büyük ve en güçlü üniversitelerinden birinden mezun oluyorsunuz. Bunu hiçbir zaman unutmayın. Ege Üniversitesi diploması sizlere her zaman bir avantaj sağlayacaktır. Günümüzün en büyük hazinesi bilgiyi, doğru kullanmak çok önemli. Her zaman yeni şeyler öğrenmeye ve kendinizi geliştirmeye açık olun. Hiçbir zaman “yeter” demeyin. Kendinize akılcı hedefler koyun. Teknolojiden sonuna kadar yararlanın ancak asla onun esiri olmayın. Bu ülkenin geleceği sizlersiniz. Mezun olduktan sonra da bu üniversitenin kapıları sizlere daima açık olacaktır. Hepinize başarılı bir kariyer, huzur ve sağlık dolu bir yaşam diliyorum” diye konuştu.

“Fakültemizin kapıları sizlere her daim açık”

Konuşmasında öğrencilerin mezun olmasına katkı sağlayan akademik kadroya ve öğrencilerin ailelerine teşekkür eden Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Eşref Abay, “Fakültemizden sadece kazanmış olduğunuz bilgi ve birikim ile ayrılmıyorsunuz. Bundan sonra da sizi bize bağlayacak birçok anınız var. Bugünden sonra hem meslektaşınız hem de her konuda danışmanınız olacağız. Ayrıca fakültemizin kapıları sizlere her daim açık olacaktır” diye konuştu.

Mezun olan öğrenciler adına Ege Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm birincisi Begüm Arıkan ve Coğrafya Bölümü birincisi Yıldırhan Likos konuştu. Konuşmalarında hocalarına ve ailelerine teşekkür eden mezunlar, arkadaşlarına yeni hayatlarında başarılar diledi.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ve Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Eşref Abay tarafından fakülteyi kültür, sanat ve spor alanında temsil eden öğrencilere “Teşekkür Belgesi” ve bölüm birincilerine “Başarı Belgesi” verilmesi ile tören son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir