Her yaş grubundan öğrenci Ege’ye akın etti

Ege Üniversitesi’nde  “Dünya Çevre Günü” nedeniyle bir dizi etkinlik gerçekleştirildi

Her yaş grubundan öğrenci Ege’ye akın etti

Utku Ulaş Erdoğan – Baz Mohammad Yosufi

İZMİR(Ege Ajans)- Ege Üniversitesi ve İzmir Valiliği işbirliği çerçevesinde “Dünya Çevre Günü” dolayısıyla bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Etkinlikler her yaş grubundan öğrenciye çevre bilinci aşılamak ve çevre farkındalığı kazandırmak amacıyla düzenlendi. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, gün boyu devam eden etkinliklere katılarak İzmir ve çevre illerden gelen ilköğretim öğrencilerini yalnız bırakmadı.

 Ege Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi öncülüğünde gerçekleştirilen Dünya Çevre Günü paneli ile başlayan etkinlikler, Ege Üniversite kampüsünde gün boyu süren faaliyetlerle devam etti.

EÜ Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yürütülen “Yeşil Kampüs” projesi kapsamında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Ödemiş Anadolu Lisesi öğrencilerinin fotoğraflarının yer aldığı “Atık Sanat Sergisi” beğeniye sunuldu. Sergide,  sürdürülebilir daha yeşil bir Ege Üniversitesi için kampüste çevre duyarlılığının en üst seviyeye çıkartılması ve farkındalık yaratılması amaçlayan eserler yer aldı.

“Sıfır atık geleceğe değer kattık”                                                                                                    

 Ödemiş Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı “Ödemiş Atık Efe” adlı eser, geri dönüşüm ve atık konusuna dikkat çekerek serginin ilgi odağı oldu. Etkinlikte; çevre ve geri dönüşüm, sıfır atık ile çalışma konularına dikkat çekilirken, öğrencilerin daha kaliteli bir kampüste yaşam hakkına sahip olmasına yönelik uygulamaların desteklenmesi konusunda yapılan çalışmalar sergilendi. “Sıfır atık geleceğe değer kattık” sloganıyla hareket eden Atık Sanat Sergisi, öğrenciler tarafından yoğun ilgi gördü.

EÜ Tabiat Tarihi Müzesi, Botanik Bahçesi ve Herbaryum Merkezi; ilk, orta ve lise öğrencilerinin ziyaretine açıldı. Öğrenciler ayrıca, EÜ Gözlemevi  teleskobu ile gökyüzünü inceledi. Etkinlikler kapsamında Suriyeli çocukların da eğitim gördüğü Vali Namık Kemal Şentürk İlkokulu öğrencilerinin yanı sıra ve İzmir ve çevre illerden gelen ilköğretim öğrencileri, EÜ Tabiat Tarihi Müzesi ve  Botanik Bahçesini ziyaret etti.

Ege Üniversitesi Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezine ait gökyüzü teleskopu Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kampüs Kültür Merkezi önüne kuruldu. İlköğretim öğrencileri, teleskop ile güneş gözlemi yapmanın heyecanını yaşadı.  Eğitmenler eşliğinde  güneş sistemi hakkında bilgiler alan öğrenciler,  çıplak gözle fark edilemeyen güneş üzerindeki lekelerini keşfederek büyülü anlar yaşadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir