Prof. Dr. Demircioğlu “Araçlarda bulunan egzoz sistemini geliştirmek istiyoruz”

Nazmi Can Arslan – Ege Kesebir – Murat Şahin

İZMİR-(Ege Ajans)- Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Konferans Salonu’nda “ Seçici Katalitik İndirgeme Sisteminde Egzoz Gazı Akımına Üre- Su Çözeltisi Püskürtülmesinin Modellemesi” konulu seminer gerçekleştirildi. Ege Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Demircioğlu’nun danışmanlığını yaptığı semineri Kimya Mühendisi Yeşim Sürer verdi.

Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Demircioğlu, egzoz gazlarının atmosfere yaydığı tehlikenin farkında olduklarını dolayısıyla hâlihazırda araçlarda bulunan egzoz sistemini geliştirerek daha az zararlı gaz salınımı sağlayacak bir sistem üzerine çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Ulaştırmada en büyük kaynaklardan olan dizel yakıtların, çevreye yaydığı azot oksitlerinin ozon tabakasını etkileyen, incelten faktörlerden birisi olduğunu belirten Prof. Dr. Mustafa Demircioğlu, “Azot oksitlerini egzozdan çıkmadan önce atmosferimizin 5’te 4’ünü oluşturan azotta dönüştüren sistemdir. Burada bizim amacımız egzozdan çıkan damlacıkları seyrelterek daha iyi bir duruma getirmek. Egzozdan çıkan maddelerin iri tanecikler yapması iyi bir durum değil. Reaksiyon için ne kadar ince olursa o kadar iyi olur” dedi.

Azot oksitleri yönünden dizel araçlarda değerlerin ve yanmaların daha yüksek olduğunu vurgulayan Kimya Mühendisi Yeşim Sürer, yanma sıcaklıkları yükseldikçe azot oksit salınımının arttığını belirtti. Ozon tabakasını sadece sera gazlarının değil, fosil yakıtı olan sistemlerinde etkilediği söyleyen Kimya Mühendisi Sürer, “Üre ve su karışımının katalizöre girmeden önce egzoz gazıyla üniform bir şekilde karışması önemli bir detay. Biz de bunu modelleyerek bu karışımın ne kadar verimli olabileceğini hesaplamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir