Ege’de “Ben Kaymakam Mı Olsam” Etkinliği

Prof. Dr. Budak, “Gönüllerin ihyası ile görevli olanların yorulmaya hakkı yoktur”

Asena Karcıer-Seray Açar

İZMİR (Ege Ajans)- Türk İdareciler Derneği tarafından düzenlenen, İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen, “Ben Kaymakam Mı Olsam!” adlı proje etkinliği Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde gerçekleştirildi.

Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Özlem Önder, Emekli Vali ve Türk İdareciler Derneği Genel Başkanı Saffet Arıkan Bedük, Amasya İli Taşova İlçesi Kaymakamı Kudret Kurnaz, İçişleri Bakanlığı Araştırma ve Etüt Merkezi Başkanı Doç. Dr. Selim Çapar, akademisyen  ve öğrenciler katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Devlet olmak, devlet baba olmak, devletin sıcaklığını ve şefkatini vatandaşa hissettirmek, devamlı idealist duygular içerisinde olmak, vatandaşımıza hizmet etmek, gençlere yatırım yapmak, ekonomik düzlemde yatırımlar gerçekleştirmek, adil ve adaletli olup herkesi kucaklayabilmek çok kapsamlı bir konudur” diyerek devlet yöneticiliğinin önemine dikkat çekti.

Konuşmasında Mustafa Kemal Atatürk ve kaybedilen mülkiye yöneticilerine değinen Prof. Dr. Budak, “Devlet, en büyük inancımız. Devlet idarecisi olmak için çok önemli motivasyon kaynaklarımız var. Bunlardan en önemlisi Kurtuluş Savaşı’dır. Köklü bir devlet ve geleceğe aktarılacak çok konu var” sözlerine ek olarak “Gönüllerin ihyası ile görevli olanların yorulmaya hakkı yoktur” dedi.

Emekli Vali ve Türk İdareciler Derneği Genel Başkanı Saffet Arıkan Bedük devlet ve devlet yöneticiliğin görevlerine dikkat çekti. Devlet idarecilerinin devlet ile vatandaş arasında birer köprü olduğunu belirten Bedük, “Eğer valiler ve kaymakamlar görevlerini layıkıyla yerine getirirse devlet ile millet arasındaki köprü olma vazifesini gerçekleştirirler. Ama idareciler bu görevi yerine getirirken, hiçbir dil, din, ırk, cinsiyet ve düşünce ayrımı yapmaksızın devletin imkan ve hizmetlerini vatandaşa sunmak mecburiyeti taşırlar” diye konuştu.

“Devlet idareciliğinin en önemli özelliği sevgidir”

Devlet idareciliğinin en önemli özelliğine değinen Emekli Vali Bedük, “Devlet idareciliğinin en önemli özelliği sevgidir. Bu sevgi insan ve millet sevgisidir, toprak sevgisidir. Bu sevgi devlet sevgisidir. Bu sevgi bizlere ve sizlere daha çok çalışma azmini ve heyecanını getirecek olandır” dedi.

Amasya İli Taşova ilçesi Kaymakamı Kudret Kurnaz, “Atatürk’ün de  dediği gibi devletinizi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak istiyorsanız, devletinize ve milletinize hizmet etmek istiyorsanız, yapabileceğiniz ve bu amaçla bir şeyleri değiştirebileceğiniz meslek kaymakamlık ve valiliktir” ifadelerine dikkat çekti.

Konuşmasında kaymakamlık mesleğinin önemine vurgu yapan Kurnaz, “Kaymakamlık adaletin temsili ve adaletin sizden istendiği bir meslektir. Kaymaklar, bazen çalınacak ilk kapı, bazen ise sığınılacak son liman olurlar” dedi.

Katılımcıları selamlayarak, teknik alanda belli standartlara dikkat çekmek istediğini bildiren İçişleri Bakanlığı Araştırma ve Etüt Merkezi Başkanı Doç. Dr. Selim Çapar, devlet idareciliği ile ilgili sunumunu gerçekleştirdi.

Etkinliğin son bölümünü açan Dekan Vekili Prof. Dr. Özlem Önder, “Sorularınıza en yetkin ağızlardan cevap alabilmeniz için bu etkinliği gerçekleştirdik. Sizler için buradayız” dedi. Soru-cevap bölümünün ardından etkinlik son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir