Prof. Dr. Budak, “Artık farklı bir Ege Üniversitesi algısı var”

Ege’de “Gelenekselden Dijitale Uluslararası Medya Araştırmaları Sempozyumu” başladı

Prof. Dr. Budak, “Artık farklı bir Ege Üniversitesi algısı var”

 Mehmet Şakir Saraç – Yunus Uyar

İZMİR(Ege Ajans)- Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen “Gelenekselden Dijitale Uluslararası Medya Araştırmaları Sempozyumuna” başladı. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen sempozyumun açılışına,  Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Müge Elden, Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa, Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Dilek Takımcı, Sempozyum Başkanı, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Huriye Kuruoğlu, akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Sempozyumun açılışında konuşan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “İletişim Fakültesi’nde, böyle bir sempozyumda bulunduğumdan dolayı çok mutluyum. Göreve geldiğimde Ege Üniversitesi algısı çok farklıydı. Bugün medya kuruluşlarına bakarsak farklı bir Ege Üniversitesi algısı var.  Ege Üniversitesi’ni uluslararası alanda farklı bir yere taşıdık. Bu algıyı akademisyenlerimizle, öğrencilerimizle birlikte oluşturduk, atıf alan akademisyenlerimizi ziyaret ettik, tıptaki gelişmeleri takip ettik ve iletişimcilerle kamuoyuna sunduk. 2,5 – 3 ay akşam çayı adı altında akademisyenlerle okulumuzu değerlendirdik. Yorucu oldu ama katkısını da gördük. Diğer yandan rock konserini kendi öğretim üyesi kadromuzla gerçekleştirdik. Bütün bunları yaparken iletişimin önemini her zaman göz önünde bulundurarak adımlar attık. Gençler bizim geleceğimiz. Bu yüzden onlara asla uzak değilim.  Ege Üniversitesi tercih edilen bir üniversite haline gelecek ve puanı da artacak.” diye konuştu.

“Yeni medya her tarafımızı sarmış durumda”

Yeni iletişim ve medya araçları ile hemhal olunduğunu söyleyen Prof. Dr. Müge Elden, “Geleneksel medya araçları olan radyo ve televizyon dışında internetin hayatımıza girmesiyle yeni medya her tarafımızı sarmış durumdadır. Biz akademik üyeler açısından da önemli bir durum söz konusudur. Birbirinden değerli akademisyenlerin fikirlerini birlikte dinleyeceğiz, konuşup tartışacağız. Kendisi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi olmasına rağmen gerçek bir iletişimci olan Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’a, sayısız iletişimci yetiştiren Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Dilek Takımcı’ya ve bu sempozyumda yer alan herkese sonsuz teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Dumandan Emojiye”

İletişimde teknolojinin önemini vurgulayan Prof. Dr. Huriye Kuruoğlu, “İletişim alanındaki dönüşümü ‘Dumandan Emojiye’ ifadesiyle açıklayabiliriz. Her alanda teknoloji önemlidir ama iletişimde teknolojinin yeri çok farklıdır. İletişimdeki teknoloji, günümüzde bireysel tutum ve davranışlarımızı çok etkilemektedir. Uluslararası etkinliğimizde bunlardan bahsedilecek, tartışılıp konuşulacak. Sempozyumun, iki yılda bir periyodik olarak devamını da getirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir