Ege’de Türkiye-Rusya ilişkileri tartışılacak

EÜ’den “I. Uluslararası Sovyet Sonrası Türkiye-Rusya İlişkileri” sempozyumu

Ege’de Türkiye-Rusya ilişkileri tartışılacak

Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü (TDAE) ve EÜ Stratejik Araştırmalar Merkezi (ESAM)  iş birliğinde “I. Uluslararası Sovyet Sonrası Türkiye-Rusya İlişkileri” sempozyumu düzenlenecek. 15-16 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek sempozyum, Covid-19 tedbirleri dolayısıyla çevrimiçi olacak.

Türkiye-Rusya ilişkilerinin masaya yatırılacağı sempozyumun açılış konuşmalarını; EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, İstanbul Milletvekili ve Türk-Rus Toplumsal Forumu Eşbaşkanı Ahmet Berat Çonkar, Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Kurucu Müdürü Prof. Dr. Fikret Türkmen, Türk-Rus Toplumsal Forumu Genel Sekreteri Emekli Büyükelçi Ender Arat, Southern Federal University öğretim üyesi Prof. Dr. Alexander Druzhının, TDAE Müdürü Prof. Dr. Nadim Macit ve ESAM Müdürü Prof. Dr. Mustafa Mutluer yapacak.

İki gün sürecek sempozyumun ilk gününde; Kafkasya Ekseninde Türkiye ve Rusya İlişkileri, Türkiye ve Rusya İlişkileri Ekseninde Avrasya’nın Siyasî Dinamikleri ve Türkçe ve Rusça Eğitimi oturumları gerçekleşecek. Sempzoyumun ikinci gününde ise Türkiye ve Rusya İlişkileri Ekseninde Avrasya’daki Ekonomik Dinamikler, Türkiye-Rusya İlişkilerinde Kültürel ve Tarihî Dinamikler oturumları yapılacak.

Uluslararası katılımlı sempozyumda; yenidünya düzeni ve Türkiye- Rusya ilişkileri, Türkiye-Rusya ilişkilerinin sosyal, ekonomik ve kültürel boyutu, Avrasya’nın geleceğinde riskler ve fırsatlar, küresel gerginliğin Türkiye-Rusya ilişkilerine etkisi, enerji ve uluslararası örgütler gibi konular tartışılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir