Çocuklar Radyo Ege Kampüs’ün Sesi

Gamze Asav-Fahrettin Altunsöz

Ege Üniversitesi Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi (EGEMM) tarafından başlatılan   “Gelecek On Air” sosyal sorumluluk projesi kapsamında Nihat Gündüz Ortaokulu öğrencileri, 100.8 frekansıyla yayın yapan  Radyo Ege Kampüs’e konuk oldu.

Projenin amacından bahseden Proje Yetkilisi İletişim Fakültesi Araştırma Görevlisi Müjgan Yağmur Alpsüzenler, “Projemizin hedefi, gelecek neslimiz olan çocuklara günümüz dijital iletişim çağında geri planda kalmış radyo yayıncılığını tanıtmak, radyoyu sevdirmek, daha geniş ölçekte de çocukları radyoyu kullanmaya teşvik etmek. Öğrencilere televizyonu mu radyoyu mu daha çok kullandıklarını sorduğumuzda bizlere televizyon yanıtını veriyorlar. Çünkü onlar için görsellik televizyonu çekici kılıyor. Hâlbuki radyo, hayal gücünü kullanmayı daha çok teşvik etmektedir. Bu konuda öğrencilere radyonun işlevini tanıtmayı hedef aldık. Radyo programlarına ortaokul öğrencileri katılacak. Her program yaklaşık otuz dakika sürecek ve her ay iki radyo programı yayınlanacak. Programlara toplamda altmış dört öğrencinin katılması planlanıyor. Radyo programlarında çocukların ilgilerini çekecek temalar üzerinden konuşulacak” dedi.

Önceden televizyonun daha çok ilgilerini çektiğini ve radyoyu tercih etmediklerini söyleyen öğrenciler, bu proje ile radyonun aslında bambaşka bir iletişim aracı olduğunu ve bundan sonra daha çok radyo kullanacaklarını belirttiler.

Projenin paydaşları arasında EÜ Rektörlüğü, EÜ İletişim Fakültesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı Bornova Gençlik Merkezi bulunuyor. EGEMM bünyesinde gerçekleştirilen bu projenin ekibinde İletişim Fakültesi Araştırma Görevlisi Müjgan Yağmur Alpsüzenler ve Araştırma Görevlisi Yunus Emre Çağdaş;  Radyo Ege Kampüs personeli Taylan Eren;  Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü lisans dördüncü sınıf öğrencileri Tolga Geç ve Nuran Sultan Barış da görev alıyor. Proje kapsamında, gelen öğrencilere “Teşekkür Belgesi” verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir