Egeli bilim insanı kutuplara bilimsel sefere çıktı

EÜ Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Tokaç, uluslararası bilimsel deniz araştırma seferine katıldı

Egeli bilim insanı kutuplara bilimsel sefere çıktı

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Tokaç, (UİT-The Arctic University of Norway) Norveç Kutup Üniversitesi tarafından davet edildiği Norveç Kutup Suları, Svalbard (Spizbergen Adaları) balıkçılık sahalarında yapılan deniz araştırma seferine katıldı. Norveç Kutup Üniversitesine ait 64 metre boyundaki Araştırma Gemisi (RV) “Helmer Hanssen” ile yapılan uluslararası bilimsel deniz araştırma seferinde, Prof. Dr. Tokaç’ın yanı sıra çeşitli ülkelerden 15 bilim insanı yer aldı.

Deniz araştırma seferinde, kuzey kutup suları balıkçılık sahalarında; seçici trol torbası için yeni tasarımlar, balık ve karidesin trol torbasına nasıl girdiğinin incelendiği üç bölmeli bir torba tasarımı, av aracı performansının sualtı videosu, Snowcrab – yeni ve problemli bir ıskarta türünün incelenmesi konularında çalışmalar yapıldı.

79 ve 80 derece kuzey enlemleri arasında buzlu deniz sularında yapılan çalışma kış ayı nedeniyle gün ışığı olmaksızın tamamıyla karanlık dönemde gerçekleştirildi. Gemi personeli ve bilimsel ekibin iki grup halinde altışar saatlik çalışma saatleri ile 24 saat kesintisiz yürütülen araştırma seferinin sonunda dünyanın en kuzeyindeki yerleşim yeri olma özelliğinin yanısıra kamuoyunda modern Nuh’un Gemisi olarak tanınan, Dünyaki tüm tohumların olası felaketlere karşı güvenli bir şekilde depolandığı “Küresel Tohum Deposu”nun bulunduğu Svalbard Adası Longyearbyen şehrindeki Üniversite’ye (UNIS – The Unıversity Centre in Svalbard) çalışma ziyaretinde bulunuldu.

Dünyanın dört bir yanından kutup çalışmaları için gelen bilim insanlarına önemli lojistik destek sağlayan Üniversitede sırası ile Kutup Biyolojisi, Kutup Jeolojisi, Kutup Jeofiziği ve Kutup Teknolojisi isimli 4 farklı bölüm altında araştırma ve inceleme çalışmaları yürütüldü. Norveç Kutup sularında gerçekleştirilen araştırma seferinden elde edilen verilerin analizi devam ederken  elde edilen sonuçlar bilimsel dergilerde yayınlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir