EÜ’de “5. Egenomi Zirvesi” başladı

 Ceren Okcu -Ertan Mavibaş

Ege Üniversitesi İşletme Topluluğu’nun düzenlemiş olduğu “5.Egenomi Zirvesi” Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezi’nde başladı. Etkinlikte alanında uzman  kişiler tarafından, gündem ve ekonomi politikaları tartışıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özlem Önder, “Bireysel ve toplumsal tercihlerimiz var. Bunların hepsi belli etkiler doğuruyor. Bu etkiler hem bizim hem de ülkenin refahını ve gelişmişliğini belirliyor. 1923 İzmir İktisat Kongresi’nde Atatürk’ün de dediği gibi “İktisat demek, her şey demektir” sözü bugün de geçerliliğini koruyor” dedi.

Etkinliğin birinci oturumunda “Reel Ekonomi ve İstihdam” konusu ele alındı. Oturumun moderatörlüğünü Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Türker Susmuş yaparken, Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu ve İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Genel Müdür Yrd. Mert Yılmaz konuşmacı olarak katıldı. Ayrıca Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Actus Portföy Yönetimi Yatırım Komitesi Üyesi Murat Sağman ve Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Arzova ise telekonferans yolu ile etkinlikte bilgi ve analizlerini paylaştı.

“ Dinamik nüfus, dinamite dönüşebilir”

Prof. Dr. Uzunoğlu, “Hem dünya hem Türkiye ekonomisi zor bir dönem yaşıyor. Ekonomi yeterince büyümüyor. Dinamik bir nüfus var, oysa bu dinamite de dönüşebilir. Son bir yılda 856 bin işsiz kalmış. İşgücüne katılım oranı çok düşük. En büyük sorun şu anda öğrenciler içinde işsizlik oranı. İktisat zaten kıt kaynakların etkin kullanımı anlamına gelmektedir. Ama bu tanım çok sınırlı. Üniversite iş bulma veya meslek üreten bir yer değildir. Biz üniversitede sorgulamayı, bilimsel düşünmeyi, neden-sonuç arasında ilişki kurmayı öğretiriz. Bilim sabır ve okuma ister” dedi.

Prof. Dr. Uzunoğlu, “Karşılıksız verilen devlet yardımı verimsizlik yaratıyor. 15-64 yaş arası nüfusun aktif olarak çalışıp ekonomiye katkı sağlaması gerekir ucuz para verimsizlik yaratır. Paranın ulaşma maliyeti yüksek olmalı ki yatırım yaparken daha karlı ve verimli projeler yapabilelim. Fabrikalarımıza gereken önemi vermeliyiz. Böylece imalat sanayisinde yükselebiliriz” diye konuştu.

“Dünya değişiyor”

Genç nüfus, üniversiteliler ve Türkiye ekonomisi hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulunan Mert Yılmaz ise “Uluslararası alanda rekabet edecek eğitim sistemimiz olmalı. Kendinizi geleceğe iyi hazırlamalısınız, dünya insanı olmalısınız. Analitik düşünüp, lisan öğrenmelisiniz. Her alanda bir verimlilik problemimiz var. Finansal okuryazarlık konusunda gelişmeliyiz. Dünya değişiyor ve gelişiyor. Ona göre siz de yenilenmelisiniz. Kıt kaynakları doğru kullanmalıyız. Katma değerleri yükseltmek için üretmemiz gerekli. İşini iyi yapanlar, kendini geliştirenler dünyada her zaman kendilerine bir yer bulurlar. Sosyal çevrenizi de geliştirmeyi ihmal etmeyin” dedi.

“Geleceği planlamalıyız”

Ardından New York’tan telekonferans yolu ile bağlanan Prof. Dr. Arzova ise  “2020’de ABD’de işler yoluna girmiş olacak gibi gözüküyor. Özellikle burada ki istihdam piyasası çok hareketli bu durum, gençler için çok ümit vaat edici. Çin ile yapılan ticaret anlaşması sonucunda ihracat arttı ve bu durum ABD piyasalarında hareketlendirdi. Trump, seçime giderken suçlanan ilk Amerikan başkanı. Ama Trump bu durumdan çok güçlü çıkıyor ve seçimleri kazanması olası gibi görünüyor. Dünya ticareti arttığı zaman, ülkelerin de büyümeleri artar. Türkiye’de bundan doğal olarak etkilenecek. Ancak bundan olumlu yönde bir etkilenme olması için bugünden geleceği planlamalıyız” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir