“Çocuklar Radyo Ege Kampüs’de Mikrofonla Buluşuyor”

Hazal Haksever

Ege Üniversitesi Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi (EGEMM) tarafından  “Gelecek On Air” adıyla radyo temalı bir sosyal sorumluluk projesi başladı.  Proje kapsamında İzmir ilinde eğitim gören ortaokul öğrencileri,  EGEMM bünyesindeki 100.8 frekansıyla yayın yapan  Radyo Ege Kampüs’de radyo programına konuk oldu.

İletişim Fakültesi Dekanı aynı zamanda EGEMM Müdürü Prof. Dr. Dilek Takımcı, “Bu proje gençlerin radyoyu tanımaları ve sevmeleri için geliştirildi. Ege Üniversitesi radyosu gençlerin sesini duyuran bir radyodur. Radyo Ege Kampüs 100.8 ‘de gençler kültürel, sanatsal ve bilimsel pek çok alanda araştırma yaparak program hazırlıyor. Radyo çocuklar ve gençlerin entelektüel ve yaratıcı zekasını geliştirirken düzgün konuşma becerisi de kazandırıyor” dedi.

EGEMM adına proje yetkilisi olan ve projenin amacından bahseden İletişim Fakültesi Araştırma Görevlisi Müjgan Yağmur Alpsüzenler, “Projenin temel hedefi, gelecek neslimiz olan çocuklara günümüz dijital iletişim çağında geri planda kalan geleneksel radyo ve radyo yayıncılığını tanıtmak, bir medya olarak radyoyu sevdirmek, daha geniş ölçekte de çocukları radyoyu kullanmaya teşvik etmektir. Nitekim radyo ses unsuruna dayalı bir medya olduğu için, çocukların zihninde resimler oluşturarak hayal dünyalarının ve de sözel konuşma becerilerinin gelişmesine katkı sağlama noktasında önemli bir araçtır.  Kasım 2019’dan Temmuz 2020’ye kadar yaklaşık sekiz ay sürecek bir radyo projesi planı ile Ekim ayında çalışmalara başladık. Radyo programlarına ortaokul öğrencileri katılacak. Her program yaklaşık otuz dakika sürecek ve her ay iki radyo programı yayınlanacak. Programlara toplamda altmış dört öğrencinin katılması planlanıyor. Radyo programlarında çocukların ilgilerini çekecek temalar üzerinden konuşulacak ve program sonunda teşekkür belgesi verilecek’’ dedi.

Projenin paydaşları arasında EÜ Rektörlüğü, EÜ İletişim Fakültesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı Bornova Gençlik Merkezi bulunuyor. EGEMM bünyesinde gerçekleştirilen bu projenin ekibinde İletişim Fakültesi Araştırma Görevlisi Müjgan Yağmur Alpsüzenler ve Araştırma Görevlisi Yunus Emre Çağdaş;  Radyo Ege Kampüs personeli Taylan Eren;  Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü lisans dördüncü sınıf öğrencileri Tolga Geç ve Nuran Sultan Barış da görev alıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir