16 okulda 7 bin öğrenciye “Sıfır Atık” eğitimi verilecek

EÜ ile Bornova Milli Eğitim Müdürlüğü arasında anlamlı proje

16 okulda 7 bin öğrenciye “Sıfır Atık” eğitimi verilecek

Ege Üniversitesi (EÜ) ve Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile yürütülecek proje ile EÜ Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇEVMER) öğretim üyeleri ve öğretim elemanları tarafından 5. ve 6. sınıf öğrencilerine sıfır atık projesi konusunda eğitim verilecek. Gerçekleştirilecek projenin protokolü Ege Üniversitesi Eski Senato Salonunda yapılan törenle imzalandı. Törene EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Bayraktar, Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadir Kadıoğlu, ÇEVMER Müdürü Prof. Dr. Dinçer Ayaz, protokol kapsamında Bornova İlçesinde yer alan 16 okulun müdürleri katıldı.

Protokol imza töreninde konuşan Prof. Dr. Oğuz Bayraktar, “ÇEVMER, üniversitemizde çevre ile ilgili çok aktif çalışan bir birimimiz. Bornova Milli Eğitim Müdürlüğü ile ‘Sıfır Atık’ projesi kapsamında çok değerli bir protokole imza atıyoruz. Çevre ve sıfır atık bilincini gelecek nesillere aktarmanın sorumluluğumuz olduğunu düşünüyorum. Daha yaşanabilir ve sürdürülebilir bir dünya oluşturmak adına önemli bir protokol yaptığımızı düşüyorum ve bu işbirliğinin üniversitemize, ilçemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

 Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadir Kadıoğlu, “Milli Eğitim Müdürlüğü adına böyle bir proje için bir araya gelmekten dolayı mutluluk duyuyoruz. Çevre, bizim için çok önemli. Ne yazık ki 50 yıl önce aldığımız havayı şu an soluyamıyoruz, aynı suları içemiyoruz. Son zamanlarda Sayın Cumhurbaşkanımızın eşleri Emine Erdoğan Hanımefendinin başlattığı çalışmalarla birlikte çevreye duyarlı olan kimler varsa yapılacak en ufak katkı adına mutlu olacağımızı belirtmek istiyorum. Ege Üniversitesi yararlı anlaşmalara imza atmaya devam ediyoruz. Bu çalışmalarda bizlere destek veren başta Sayın Rektörümüz olmak üzere üniversite akademisyenlerimize, öğrencilerine, okullarımızdaki öğretmenlere ve öğrencilere teşekkür ediyorum” dedi.

ÇEVMER olarak çevre konusunda pek çok toplantıya ve seminere ev sahipliği yaptıklarını belirten Prof. Dr. Dinçer Ayaz, “Üniversite üst yönetimimizin bu konuda bizlere büyük destekleri var. Cumhurbaşkanımızın eşleri Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde ‘Sıfır Atık’ projesi hayata geçirildi. Ülkemizin pek çok kurumunda bu proje artarak uygulanmaya devam ediyor. ÇEVMER bünyesindeki 3 profesör ve 2 araştırma görevlisi ile birlikte Bornova Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 16 okulda yaklaşık 7 bin öğrenciye ‘sıfır atık’ eğitimi vereceğiz. Sıfır atık demek, çevre duyarlılığı ve sürdürülebilir çevre demektir.  Sıfır atık ile ürünlerin geri kazanımı ve ekonomiye katkı sağlamak mümkün. Bu proje, sıfır atık konusunda üniversite ile Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yürütülen ilk proje olma özelliği taşıyor. Katkı veren herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Proje ile sıfır atık eğitimi alan öğrencilerin, bu eğitimlerde öğrendiklerini davranışlarına yansıtması hedefleniyor. Proje kapsamında; 80.Yıl Bornova Ortaokulu, İsmet Sezgin Ortaokulu, Hilal Necmiye Hüsnü Ataberk Ortaokulu, Bornova İmam Hatip Ortaokulu, Şehit Polis Mehmet Çelik Ortaokulu, Mevlana Ortaokulu, Reşat Nuri Güntekin Ortaokulu, Suphi Koyuncuoğlu Ortaokulu, Şehit Erol Olçok İ.H. Ortaokulu, Şehit Erkan Er Ortaokulu, Yahya Kemal Beyatlı Ortaokulu, Yavuz Sultan Selim Ortaokulu, Mevlana Ortaokulu, Nihat Gündüz Ortaokulu, Doğanlar Hacı Yaşar Kandur Ortaokulu, Doğanlar Hüsnü Bornovalı Ortaokullarında toplam 6 bin 643 öğrenciye eğitim verilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir