EÜ Optisyenlik Programı öğrencilerinden sosyal sorumluluk projesi

Güneşin Gülüşüne Aldanmayın!

Mashal Haidari

Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Optisyenlik Programı öğrencileri “Topluma Hizmet Uygulamaları” dersi kapsamında “Gözünüz Gibi Bakin” isimli sosyal sorumluluk projesi başlattı. Ege Üniversitesi Hastanesi’nde düzenlenen etkinliğe Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Elif Aktekin, Ege Üniversitesi optisyenlik bölümü öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.

Proje ile ilgili konuşan Öğr. Gör. Aktekin, “Yüksekokulumuzdaki optisyenlik programı, göz sağlığına dikkat çekmek ve koruyucu göz sağlığı hakkında halkı bilinçlendirmek amacıyla bu projeyi planladı. Bu proje, sağlık hizmetleri konusunda öncü bir kurumun olan Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen bir sosyal sorumluluk projesidir” diye konuştu.

Gözleriniz değerlidir, gözünüz gibi bakın

Öğr. Gör Aktekin, “Gözlerimiz değerlidir, onlara gözümüz gibi bakmamız gerekiyor. Bu anlamda farkında olamadığımız güneşin zararlı ışınlarından bir tanesi olan ultraviyole radyasyona dikkat çekmek istiyoruz. Ultraviyole radyasyon nedir, çeşitleri nelerdir, göz sağlığımıza nasıl bir etkisi vardır? bunlar hakkında bilinçlendirme çalışması yapıyoruz. Daha sonrasında ultraviyole radyasyonun zararlı etkilerine karşı nasıl bir korunma gerçekleştirebiliriz, gözlerimizi hangi ürünlerle koruyabiliriz? bu konuda bir bilgilendirme yapıyoruz. Koruyucu gözlükler de tıbbi bir cihazdır ve tıbbi cihazlar yalnızca sağlık bakanlığının yetkilendirildiği kuruluşlarda satılır. Bu anlamda gözlüklerin sağlık bakanlığının yetkilendirdiği optik mağazalardan alınması yönünde halkı bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Böylelikle göz sağlığımızın korunması ve geliştirilmesine katkı sağlamayı planlıyoruz” dedi.

Proje hakkında bilgi veren öğrenciler ise “ Gözünüz gibi bakın’ diyerek göz sağlığı ile ilgili sosyal sorumluluk projesine hazırlanıyoruz. Proje hakkında İzmir çapında ve sosyal medya kanalıyla ulusal anlamda binlerce kişiyi bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz. ‘Güneşin Gülüşüne Aldanmayın’ sloganı ile çıktığımız bu yolda çalışan optisyen adayları olarak katarakt, pterjiyum ve fotokeratit gibi hastalıkların önemine ve ultraviyole ışınlarının göze zararlarına dikkat çekmek istiyoruz” dediler.

Açılan stantta bölüm öğrencileri, gün boyunca vatandaşları göz sağlığı ve gözlük kullanımı konusunda bilgilendirdiler.

  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir