EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi “Robotik Cerrahi”de rekor sayıya ulaştı

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde robotik cerrahi ile gerçekleştirilen operasyonların sayısı bine ulaştı. Hastane, bu sayı ile Ege Bölgesinde yer alan sağlık kurumları arasında ilk sırada yer aldı.

 Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 2012 yılında başlayan robotik cerrahi operasyonlarında büyük başarı kaydedildi. Başarıyı, cerrahlar ile bir araya gelerek kutlayan EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Üniversitesi Hastanesinin sağlıkta Türkiye’nin yükselen değeri olduğunu söyledi.

Robotik Cerrahide bininci operasyon, düzenlenen etkinlikle kutlandı. Etkinliğe EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemil Gürgün, Başhekim Prof. Dr. Tuncay Göksel, dekan ve başhekim yardımcıları, akademisyenler ve sağlık çalışanları katıldı.

Etkinlikte konuşan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinin robotik cerrahideki başarısının tesadüf olmadığını ifade ederek “Sağlık Bakanlığımızın Verimlilik ve Kalite Daire Başkanlığı ekibi tarafından hastanemizde yapılan değerlendirmeler sonucunda Hastanemiz 96.28 puan alarak A Plus Hastane seçildi. Bu başarı Ege Üniversitesi Hastanesi için bir ilk ve bununla gurur duyuyoruz. Akademik olarak da Tıp Fakültemiz Türkiye’de ilk sırada yer alıyor. Bu başarılar; klinik ve akademik olarak yükselen bir değer olduğumuzu gösteriyor. Tüm bunların yanında sağlık hizmetimizi çağın modern koşullarına uygun bir şekilde vermeye özen gösteriyoruz. Robotik Cerrahi de insanımıza verdiğimiz üst düzey sağlık hizmetinin bir parçası. Yüzlerce insanımızının bu hizmetten yararlanması bizleri mutlu etti. İlerleyen dönemde tedavi hizmetinin artarak devam etmesi için elimizden geleni yapacağız. Ayrıca üniversitemizin robotik cerrahi konusunda ulusal ve uluslararası bir eğitim merkezi olması konusunda da çalışacağız. Cerrahlarımız, bu alandaki tecrübelerini diğer meslektaşları ile paylaşacaklar. Bu düşüncelerle, robotik cerrahide bininci operasyona imza atan tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Sağlık alanında parlayan bir yıldız olmamızı çalışkan personelimize borçluyuz” diye konuştu.  

Ege Robotik Cerrahinin Başarı Öyküsü

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Robotik Cerrahi ile ilk vaka Jinekoloji  Kliniğinde Prof. Dr. Fatih Şendağ tarafından 2012 yılında gerçekleştirildi. Bu başlangıcın ardından Üroloji Kliniği gerçekleştirdiği yüzlerce prostat kanseri ve büyümesi, böbrek kanseri ve kanal darlığı ameliyatları ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, tecrübeli bir Robotik Cerrahi merkezine dönüştü. Üroloji Kliniğinin ardından Genel Cerrahi Kliniği de gerçekleştirdiği ilklerle adından söz ettirdi.

Uluslararası alanda da ilklere imza atıldı

Genel Cerrah Prof. Dr. Özer Makay, Avrupa’da ikinci Türkiye’de ilk defa Robotik İzsiz Tiroidektomi ameliyatı gerçekleştirerek Ege Üniversitesi Hastanesinin başarısını uluslararası alana taşıdı.

Ege Bölgesinde Robotik Cerrahi ile ilk defa gerçekleşen donör nefrektomi  Prof. Dr. Özgür Fırat ve Doç. Dr. Taylan Özgür Sezer tarafından başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Doç. Dr. Tayfun Yoldaş ise robotik cerrahi ile Ege Bölgesinde ilk olarak kolon ve rektum cerrahisi ameliyatlarını gerçekleştirdi. Ürolojik operasyonlarda ise EÜ Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Adnan Şimşir, robotik cerrahi ile şifa dağıttı.

Haber: Ali İhsan Mimtaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir