Prof. Dr. Gürgün, “Toplumsal farkındalığın artmasını hedefliyoruz”

EÜ’de  “KOAH İçin Hep Beraber- Hasta Eğitim ve Bilgilendirme Toplantısı”

 Prof. Dr. Gürgün, “Toplumsal farkındalığın artmasını hedefliyoruz”

Müzeyyen Öztürk

Dünya KOAH Günü nedeniyle, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alev Gürgün koordinatörlüğünde,  Türk Toraks Derneği işbirliği ile “Hasta Eğitim ve Bilgilendirme Toplantısı” gerçekleştirildi.

Her yıl gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında bu yıl ilk kez İzmir’deki diğer üniversite ve kurumlardan (Dokuz Eylül Üniversitesi, Katip Çelebi Üniversitesi, Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi öğretim üyeleri ve uzmanlar da konuşmacı olarak katıldı.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Muhiddin Erel Amfisinde düzenlenen Bilgilendirme Toplantısına KOAH’lı hastalar yoğun katılım gösterdi. Bilgilendrme Toplantısı açılış törenine EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemil Gürgün, EÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tuncay Göksel, dekan ve başhekim yardımcıları, KOAH hastaları ve vatandaşlar katıldı.

Bilgilendirme Gününün açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Budak, “Üniversitemiz Tıp Fakültesi Hastanesi Sağlık Bakanlığının yapmış olduğu denetimlerde ‘A Plus’ hastane olarak kabul edildi. Hastanemizde sunduğumuz nitelikli sağlık hizmetinin yanında gerçekleştirdiğimiz akademik çalışmalarla da ülkemizin lider tıp fakülteleri arasındayız. Tüm bunların yanında toplumumuzun sağlık konusunda bilgilenmesi açısından da çeşitli aktiviteler düzenliyoruz. Bugün de dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olan KOAH konusunda düzenlediğimiz bilgilendirme toplantısında bir aradayız. Toplumumuzda tanınmayan ve doktora başvurma oranının oldukça düşük olduğu KOAH konusunda düzenlenen bu tür aktivitelerin vatandaşlarımızın bu hastalık konusunda farkındalığının artmasına büyük katkı sunacağına inanıyorum. Bu yıl toplantımızı İzmir’deki diğer kurumların da desteği ile gerçekleştiriyoruz. Bu değerli işbirliğine katkı sunan herkese teşekkür ediyorum’’ dedi.

Her 5 kişiden 1’i KOAH hastası

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alev Gürgün, toplantının içeriği ile ilgili bilgilendirmede bulundu. KOAH’ın tüm yönleriyle ele alınacağını ifade eden Prof. Dr. Gürgün, “Türkiye’de 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH bulunmaktadır. Ancak 10 hastadan sadece biri doktora başvuruyor ve doğru tanı alabiliyor. Bu nedenle etkinliğimizde KOAH’ı tüm yönleriyle ele alarak toplumsal farkındalığın artmasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz. KOAH’ın ilerleyici bir hastalık olmasına karşı önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu bir kez daha vurgulayarak hastalarımızı bilgilendireceğiz. Bu yıl KOAH için ‘Hep Beraber’ mottosuyla yola çıktık tüm katılımcılarımız ve konuşmacılarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.  

Bilgilendirme Toplantısında; Prof. Dr. Bünyamin Sertoğlularından, Prof. Dr. Meltem Taşbakan, Doç. Dr. Ali Kadri Çırak, Doç. Dr. Aylin Alpaydın, Doç. Dr. Hülya Şahin, Doç. Dr. Muzaffer Onur Turan, Doç. Dr. Sami Deniz, Doç. Dr. Yelda Varol, Uzman. Dr. Funda Elmas Uysal, Uzman. Dr. Serpil Tekgül, Uzman. Dr. İpek Coşkunol ve Uzman Fizyoterapist Tolga Çapanoğlu konuşma ve sunum yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir