‘Fıtık’ uzmanı cerrahlar İzmir’de buluştu

Fıtık Derneği ile Ege Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen 7. Ulusal Fıtık Kongresi başladı. “Fıtık Cerrahisinde Güncel Yaklaşımlar’’ ana temasıyla düzenlenen kongre, karın duvarı fıtıkları konusunda çalışma yürüten ulusal ve uluslararası uzmanları İzmir’de araya getirdi.

Wyndham Grand Otelde düzenlenen kongrenin açılış törenine: Türk Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Seher Demirer, Fıtık Derneği Başkanı Prof. Dr. Melih Paksoy, Kongre Başkanı ve EÜ Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı  Prof. Dr. Sinan Ersin,  yurt içi ve yurt dışından cerrahlar ile davetliler katıldı.

Kongrenin açılış töreninde konuşan Kongre Başkanı Prof. Dr. Sinan Ersin, sağlık alanında inovatif çözümlerin hızla gerçekleştiğini ifade ederek,  ‘‘ Minimal invaziv yaklaşımlar gibi son 20 yılda özellikle robotik cerrahideki yenilikler de hastalarımıza daha konforlu tedavi seçenekleri sunmamıza olanak sağladı. Bu hızlı gelişim içerisinde bizler de diğer meslekler gibi değişimin farkına vararak kendimizi sürekli yenilemek mecburiyetindeyiz. İşte bu amaca hizmet eden kongremizin hepimize büyük katkılar sunacağına inanıyorum’’ şeklinde konuştu.

Ulusal ve uluslararası 38 konuşmacı katıldı

Kongre bilimsel programı konusunda bilgi veren Prof. Dr. Ersin, ‘‘ Kongremizin bilimsel programında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden canlı olarak aktarılacak ameliyatlar sayesinde yurtdışından gelen meslektaşlarımızın vakalara yaklaşım biçimlerini, kullandıkları teknikleri ve çözüm önerilerini beraberce izleyeceğiz. Sonrasında da cumartesi akşamına kadar olan süreçte konuşmacılar toplam 6 adet panel ve konferansta güncel bilgilerini bizlerle paylaşacaklar. Bunun dışında elbette sözel ve video bildiri oturumlarımız gerçekleşecek. 34’ i ulusal, 4’ü de yurtdışından gelen toplam 38 konuşmacı aramızda olacak. Romanya’dan Victor Radu, İspanya’dan Miguel Angel Garcia Urena, Belçika’dan Filip Muysoms ve İngiltere’den Aali J. Sheen davetimizi kabul ederek İzmir’e geldiler. Kendilerine ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Biz cerrahların en sık yaptığı ameliyatların başında gelen Fıtık cerrahisini tüm yönleriyle ele alan bu sunumların, bizlere büyük katkı sağlayacağına inanıyorum’’ diye konuştu.

Flamingoların korunmasına dikkat çektiler

7. Ulusal Fıtık Kongresinin sosyal mesajını nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan Flamingolara ayırdıklarını belirten Prof. Dr. Ersin, ‘‘ Dünya’nın en büyük yapay üreme adasına sahip İzmir Kuş Cennetinde de yaşamlarını sürdüren Flamingoların ve tüm canlıların yaşam alanlarına saygı duymamız gerektiğini buradan bir kez daha dile getiriyoruz.   İzmir’imiz; doğal, kültürel ve gastronomik miras açısından bizlere zengin bir çeşitlilik sunuyor. Geçmişinde Seferis, Homeros ve Galen gibi bir çok kültür-sanat  ve bilim insanı bulunan ve tarihi 8500 yıl öncesine dayanan Anadolu’nun bu kadim kentine tekrar hoş geldiniz diyor hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum’’ dedi.

Türk Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Seher Demirer, “Bugün burada sizlerle olmak, yeniden bu cerrahinin atmosferine dönmek beni heyecanlandırdı. Çok yakın bir zamanda Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi salonlarında taze kadavrada bir kurs gerçekleştirdik. Çok yoğun ilgi gören bir kurs oldu. Özellikle genç meslektaşlarımızın ilgisi çok yüksekti interaktif tartışmalar oldu bu bizi mutlu etti. Derneğimiz bu kursun devamını baharda da planlıyor. Öte yandan yine bu dönemde derneğimizin yurtdışı bursları için başvuran genç kardeşlerimizin tamamına burs verdik bundan da çok mutluyuz. 17-18 genç meslektaşımız bu burstan yararlandılar. Umuyorum ki eğitimleri için sıra dışı bir katkı olacak ve ülkemize oralardan dolu dolu gelecekler. Bu, onların meslek hayatlarında önemli bir aşama olacak diye düşünüyorum” dedi.

“Zengin bilimsel içerikli bir kongre”

Fıtık Derneği Başkanı Prof. Dr. Melih Paksoy ise “Kongremiz kasık fıtık ve ventral fıtık kursuları ile başladı. Yabancı hocalarımızın gerçekleştireceği canlı ameliyat yayınları ile zengin bilimsel içerikli bir kongre olacağını umuyoruz. Karın duvarı ve kasık fıtığı cerrahisinde son yıllarda önemli gelişmeler olmakta.  Özellikle endoskopi ve robotik cerrahinin popülaritesinin artmasıyla çok sayıda yeni teknik uygulanmaya başlandı. Fıtık Derneğimiz 2000 senesinden itibaren Türk Cerrahi Toplumuna bilimsel yönden kongreler, fıtık okulları ve kurslarla katkıda bulunuyor. Özellikle canlı ameliyat ve güncel tekniklerin uygulanmasıyla birlikte eğime özel bir önem veriyoruz. Bugüne kadar 7 ulusal kongre, 7 fıtık okulu, 6 bölgesel toplantı ve kurslar düzenledik. Kongremize katkıda buluna Ege Üniversitesi’ne, Rektörlüğüne, çalışanlarına, tüm yabancı konuşmacılarımıza, varlıkları ve destekleri ile toplantılarımızın yapılmasını sağlayan sponsorlarımıza, kongremizi düzenleyici firmamıza ve kongre içinde olan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir